• Dzień pluszowego misia
     • Dzień pluszowego misia

     • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

      Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki. Nic zatem dziwnego, że pluszowe misie doczekały się swojego własnego święta. W tym dniu warto powspominać maskotki z dzieciństwa, które tak wiernie nam służyły. 

      Co roku 25 listopada – czyli w rocznicę powstania pierwszej maskotki – obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. 

      Niedźwiadek Teodora Roosvelta, czyli skąd się wzięły pluszowe misie? 

      Cała historia zaczęła się od polowania, na które wybrał się prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wraz z towarzyszami w 1902 roku. Niestety, nie miał szczęścia. W rozległych lasach Missisipi nie udało mu się ustrzelić ani jednego niedźwiedzia. Innym myśliwym dopisywało powodzenie, prezydentowi nie. Do akcji wkroczyli przyjaciele wodza, którzy zorganizowali nagonkę na małego niedźwiadka, a w końcu pojmali go, spętali i przywiązali do drzewa. Dopiero wtedy wezwano Roosvelta, aby oddał śmiertelny strzał. Prezydent jednak zlitował się nad zwierzęciem, uznając, że zabicie związanego misia byłoby niesportowe. 

      Wydarzenie na polowaniu stało się ogólnonarodową sensacją w USA. Rozpisywano się o nim w artykułach i publikowano tematyczne komiksy w gazetach. Historia prezydenta i misia natchnęła w końcu właściciela niewielkiego sklepu z zabawkami, Morrisa Michtoma, który następnie zaprojektował pierwszego pluszowego misia. Nazwał go Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. W języku angielskim zabawka do tej pory nosi właśnie taką nazwę. 

       

    • Góra grosza
     • Góra grosza

     • Sukcesem zakończyła się XXII edycja akcji Góra Grosza, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W ciągu trzech tygodni udało nam się zebrać 576,13 zł. Pieniądze zostały przekazane do Towarzystwa Nasz Dom, z przeznaczeniem na wsparcie Domów Samotnej Matki.  

      Wyniki zbiórki:  3Pb – 200 zł  ;    3Gb - 111,13 zł  ;  1b – 74,47 zł  ;  1a – 59,22 zł  ;   

      Prof. Kulik – Leżańska – 44,64 zł  ;  1c – 19,82 zł  ;  3Pd – 19,70 zł  ;  3Pa – 16,01 zł 

      WSZYSTKIM BARDZO DZIĘKUJEMY za udział w akcji 😊 

     • Nasza szkoła dołączyła do Śródmiejskiego Aliansu Przeciw Depresji

     • Miło nam poinformować, że Zespół Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego jest sojusznikiem w Śródmiejskim Aliansie Przeciw Depresji. Alians zrzesza osoby, instytucje i media, które chcą propagować trzy myśli:

      • depresja może dotknąć każdego;
      • depresja jest prawdziwą chorobą;
      • depresję można leczyć.

      Czym jest alians?

       

      To nieformalny sojusz organizacji społecznych i zaangażowanych osób, chcących sprzyjać dostrzeganiu depresji jako problemu lokalnego, dotyczącego mieszkańców i innych osób związanych z lokalnością. Do sojuszu przyłączają się stale kolejne organizacje, instytucje, a nawet osoby prowadzące indywidualne praktyki psychologiczne czy lekarskie. W podsumowaniu pierwszej radiowej audycji o śródmiejskim aliansie przeciw depresji dziennikarze popularyzujący ten temat słusznie zauważyli, że "walczyć z depresją i wspierać bliskich może każdy z nas - sąsiad, uczeń, nauczyciel, pracodawca, bibliotekarz czy prowadzący pub albo kino". 

      Zespół psychologiczno-pedagogiczny ZS nr 22, przy pełnym poparciu dyrekcji, wspiera, edukuje i kieruje do specjalistów osoby doświadczające kryzysów psychicznych, dzieli się wiedzą dotyczącą problemów emocjonalnych i zaburzeń psychicznych z nastolatkami, rodzicami i nauczycielami, zaprasza specjalistów zdrowia psychicznego i suicydologów na spotkania ze szkolną społecznością.

       

      W tym roku szkolnym podjęliśmy następujące działania:

      • zaproszenie specjalistek z Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży – Uzdrowisko Konstancin do poprowadzenia warsztatów na temat zapobieganie depresji i zachowaniom samobójczym (klasy II - IV);
      • udział psycholog szkolnej, Małgorzaty Libman-Sokołowskiej, w spotkaniu ekspertów, dotyczącym zapobieganiu depresji wśród nastolatków (12.10.2021, Faktyczny Dom Kultury);
      • udział klasy 1d w spektaklu Teatru Forum „Chłopaki nie płaczą”, poświęconym tematyce depresji nastolatków (26.10.2021, SP nr 33).

       

      O kolejnych działaniach aliansu realizowanych we współpracy z naszą szkołą będziemy informować w naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy też do odwiedzania strony aliansu: https://sites.google.com/view/aliansprzeciwdepresji

     • Witamy!

     • Zespół Szkół Nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego

     • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

      Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

      Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.

      Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.