• Dobiegł końca Tydzień Kultury i Języka Polskiego
     • Dobiegł końca Tydzień Kultury i Języka Polskiego

     • Dobiegł końca Tydzień Kultury i Języka Polskiego  - niezwykłe wydarzenie, które cyklicznie wpisało się już w kalendarz naszej szkoły.

      Zaczęliśmy od istoty poezji i jej znaczenia w komunikacji międzyludzkiej na podstawie utworów Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

      Poznaliśmy warsztat pracy aktorskiej, jej trud oraz satysfakcje z udanej kreacji teatralnej.

      Wiele wiemy na temat twórczości i życia pisarza Krzysztofa Vargi.

      Zgłębiliśmy wiedzę na temat historii szkoły Konopczyńskiego oraz jej Wychowanków.

      Rozczytaliśmy sie w poezji Jarosława Mikołajewskiego .

      Natomiast dzięki Panu Kubie Strzyczkowskiemu i Pani Katarzynie Kłosińskiej wiemy wszystko na temat dziennikarstwa radiowego!

      To były niezwykłe spotkania z wyjątkowymi ludźmi, którzy poświęcili swój czas specjalnie dla nas. Obdarowali nas swoją erudycją, kulturą i skłonili nas do refleksji nad sobą, życiem oraz światem. Na długo ich pasja, nauka i słowa pozostaną z nami.

      Czekamy na kolejne uczty intelektualne ! A kolejny Tydzień Kultury i Języka Polskiego już w 2022 roku.

    • Matematyk na wyborach
     • Matematyk na wyborach

     •  

      22 marca uczniowie klas drugich z rozszerzoną matematyką uczestniczyli w wykładzie dr Michała Korcha pt. Matematyk na wyborach”.  Pan Korch jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia były niezwykle interesujące i pozwoliły spojrzeć na zagadnienia bliskie każdemu człowiekowi od strony matematyki. 

      Wybory, według Konstytucji, powinny być (wśród innych ważnych przymiotów) równe i proporcjonalne. Czy są takie? Kto, jak nie matematyk, powinien to sprawdzić!

      Uczniowie dowiedzieli się, jak działają wybory do Sejmu w Polsce, czy większość mandatów może dostać mniejszość, czy zawsze więcej głosów, to lepiej?

      Zastanawiali się z p. Michałem Korchem nad tym czy z matematycznego punktu widzenia wybory proporcjonalne są w ogóle możliwe.

      Przekonali się na przykładzie wyborów przywódcy Sawanny,  jak bardzo ich wynik może zależeć od metody głosowania i jak niezwykle trudno wybrać metodę najlepszą.

      Uczniowie przyjrzeli się też wyborom w innych krajach - wyborom prezydenckim w USA. Przekonali się, jak bardzo można wpłynąć na wynik wyborów, jedynie sprawnie ustalając granice okręgów wyborczych.

       

    • MiNI Akademia Matematyki
     • MiNI Akademia Matematyki

     • Zainteresowanie uczniowie klas matematycznych biorą udział w cyklu wykładów oraz warsztatów organizowanych przez Politechnikę Warszawską w ramach MiNI Akademii Matematyki. Za nami już dwa spotkania. Oto ich tematyka:

      dr Paweł Wójcicki, Funkcje kwadratowe, wykładnicze i logarytmiczne w praktycznym użyciu.
      dr Leszek Sidz, Zadania geometryczne na minimum i maksimum.

      Oto opinie uczniów dotyczące zajęć:

      „Zajęcia z Mini Akademi bardzo mi się podobały moja ulubiona cześć wykładu to ta , w której dowiedziałam się jak przekształca się wzór funkcji kwadratowej w postaci ogólnej do postaci kanonicznej uświadomiło mi to fakt, że w matematyce wszytko z siebie wynika. Bardzo podobała mi się również część warsztatowa na której zrobiliśmy ciekawe zadania związane z funkcją kwadratową oraz zadania, które pokazywały funkcję logarytmów w czasach w których nie korzystano jeszcze z kalkulatorów ( użycie logarytmów do mnożenia dużych cyfr).”

       

      Uczestniczyłam dzisiaj w wykładzie , a także warsztatach MiNi Akademii Matematyki. Podobało mi się w jaki sposób były prowadzone zajęcia, a mianowicie obaj Panowie wszystko super omówili. Zrozumienie materiału bardzo ułatwiło mi to, że większości rzeczy było zapisywane na tablicy. Była mowa o funkcjach kwadratowych, wykładniczych, o zastosowaniach ich, a także o prawach logarytmów. Do każdych z zagadnień rozwiązywane były zadania. Nie należały one do najprostszych i nie potrafiłabym ich sama wykonać, ale Pan starał się przedstawić nam rozwiązanie w jak najprostszy sposób. Podsumowując zajęcia były prowadzone w przyjemnej atmosferze, a materiały mogą nam się przydać w przyszłości.”

       

      „Na dzisiejszych zajęciach MiNi Akademii Matematyki bardzo spodobał mi się sposób prowadzenia zajęć, wszystko zostało przez Panów bardzo dobrze wytłumaczone.
      Spodobało mi się również w zajęciach to że w każdej chwili mogłam zapytać się Panów o dodatkowe powtórzenie oraz wytłumaczenie zagadnień.
      Na zajęciach mogliśmy nauczyć się o funkcjach kwadratowych, logarytmicznych, wykładniczych. Wiedza z zajęć napewno mi się przyda. Podsumowując, zajęcia bardzo mi się spodobały.”

    • Tydzień Kultury i Języka Polskiego
     • Tydzień Kultury i Języka Polskiego

     • Tradycją naszej szkoły stał się Tydzień Kultury i Języka Polskiego. W tym roku odbędzie się on w dniach 22-26 marca. Wykłady i spotkania z naszymi niezwykłymi gośćmi będą prowadzone on-line, na Platformie Teams.

      W tym roku swoją obecnością zaszczycą nas niezwykłe osobistości takie jak: 

      prof. dr hab. Andrzej Stanisław Kowalczyk to historyk literatury, edytor, nauczyciel akademicki UW i Uniwersytetu w Amsterdamie. Członek rad programowych Muzeum Literatury oraz Stowarzyszenia Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pan Profesor uczył też młode pokolenie polonistek z naszej Szkoły;

      Karol Jasiński to młody aktor, Ukończył krakowską PWST oraz studium wokalno - muzyczne w Gdyni. Występuje w wielu teatrach oraz teatrach muzycznych. Można Go również zobaczyć w serialach telewizyjnych;

      Krzysztof Varga, pisarz, eseista, dziennikarz. Długo związany z GW, obecnie pisze dla Newsweeka. Trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Z wykształcenia polonista. Jego najbardziej znane utwory to: Tequila, Nagrobek z lastryko, Dziennik hipopotama;

      Renata Dobrowolska - Kryczek, aktorka, aktorka dubbingowa, lektorka i prezenterka telewizyjna. Podkładała głos w wielu produkcjach filmowych, m.in.: Wiek niewinności, Wieczna miłość, Świąteczna gorączka, Uwolnić orkę;

      Ryszard Pasternak to historyk, podróżnik, znawca historii Warszawy oraz pasjonat historii szkoły Konopczyńskiego i jej Wychowanków, m. in. Stefana Starzyńskiego, Jana Lechonia, Cichociemnych, emerytowany nauczyciel naszej Szkoły;

      dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowczyni UW, popularyzatorka kultury języka polskiego, dziennikarka radiowa, związana z Trójką, obecnie z Radiem 357. Od 2019 roku Przewodnicząca Rady Języka Polskiego;

      Jakub Strzyczkowski to kultowy dziennikarz radiowej Trójki, dziennikarz telewizyjny, z wykształcenia prawnik. Obecnie związany z Radiem 357. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Często prowadzi audycje radiowe w duecie z panią dr hab. Katarzyną Kłosińską.

      Mamy nadzieję, że spotkania z wybitnymi ludźmi zachwycą naszych uczniów i zachęcą do nauki, działania i realizacji własnych planów.

    • Wybierz szkołę dla siebie Prezentacje Warszawskich Szkół Ponadpodstawowych 2021
     • Wybierz szkołę dla siebie Prezentacje Warszawskich Szkół Ponadpodstawowych 2021

     • Serdecznie zapraszamy 26.03.2021r. (9.00-18.00) oraz 27.03.2021r. (9.00-15.00) na prezentację naszego stoiska w tracie targów edukacyjnych "Wybierz Szkołę dla Siebie" organizowanych przez Salon Perspektyw. W programie naszej prezentacji będzie można zapoznać się z profilami na rok szkolny 2021/2022 oraz zadać interesujące pytania kadrze szkoły oraz uczniom.

    • XIV ŚRÓDMIEJSKIM FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW 2020/21
     • XIV ŚRÓDMIEJSKIM FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW 2020/21

     • Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Wł. Broniewskiego w Warszawie zapraszają uczniów śródmiejskich szkół do udziału w organizowanym pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Śródmieście XIV ŚRÓDMIEJSKIM FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW 2020/21 pod hasłem: 3 - 2 - 1 - WRACAMY!

      Wracamy i zapraszamy, byście mimo trudnego czasu podzielili się z nami Waszymi pasjami na tegorocznym Festiwalu.

      Proponujemy cztery obszary działań artystycznych, w jakich możecie się sprawdzić:

      - muzyka (śpiew lub gra na instrumentach muzycznych)

      - taniec

      - fotografia

      - film

      Startować można w jednej lub kilku dziedzinach. Uczestnikiem festiwalu może zostać każdy uczeń śródmiejskiej szkoły. W tym roku, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, maksymalną liczbę osób występujących jednocześnie na scenie ograniczamy do 12 osób. Więcej informacji, regulaminy poszczególnych konkursów i druki do pobrania znajdziecie na naszej stronie: https://www.mdk.waw.pl/index.php/srodmiejski-festiwal-mlodych-talentow

      Festiwal wraca i czeka na Was z niecierpliwością!

      DOBRE WIEŚCI: w tym roku macie możliwość przygotowania się do swoich występów w przestrzeni MDK, szerzej o tym pod informacjami o festiwalu.

     • Witamy!

     • Zespół Szkół Nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego

     • Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

      Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

      Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo. Quisque sit amet est et sapien ullamcorper pharetra.

      Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.