• Dobiegł końca Tydzień Kultury i Języka Polskiego
     • Dobiegł końca Tydzień Kultury i Języka Polskiego

     • Dobiegł końca Tydzień Kultury i Języka Polskiego  - niezwykłe wydarzenie, które cyklicznie wpisało się już w kalendarz naszej szkoły.

      Zaczęliśmy od istoty poezji i jej znaczenia w komunikacji międzyludzkiej na podstawie utworów Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

      Poznaliśmy warsztat pracy aktorskiej, jej trud oraz satysfakcje z udanej kreacji teatralnej.

      Wiele wiemy na temat twórczości i życia pisarza Krzysztofa Vargi.

      Zgłębiliśmy wiedzę na temat historii szkoły Konopczyńskiego oraz jej Wychowanków.

      Rozczytaliśmy sie w poezji Jarosława Mikołajewskiego .

      Natomiast dzięki Panu Kubie Strzyczkowskiemu i Pani Katarzynie Kłosińskiej wiemy wszystko na temat dziennikarstwa radiowego!

      To były niezwykłe spotkania z wyjątkowymi ludźmi, którzy poświęcili swój czas specjalnie dla nas. Obdarowali nas swoją erudycją, kulturą i skłonili nas do refleksji nad sobą, życiem oraz światem. Na długo ich pasja, nauka i słowa pozostaną z nami.

      Czekamy na kolejne uczty intelektualne ! A kolejny Tydzień Kultury i Języka Polskiego już w 2022 roku.

    • Matematyk na wyborach
     • Matematyk na wyborach

     •  

      22 marca uczniowie klas drugich z rozszerzoną matematyką uczestniczyli w wykładzie dr Michała Korcha pt. Matematyk na wyborach”.  Pan Korch jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia były niezwykle interesujące i pozwoliły spojrzeć na zagadnienia bliskie każdemu człowiekowi od strony matematyki. 

      Wybory, według Konstytucji, powinny być (wśród innych ważnych przymiotów) równe i proporcjonalne. Czy są takie? Kto, jak nie matematyk, powinien to sprawdzić!

      Uczniowie dowiedzieli się, jak działają wybory do Sejmu w Polsce, czy większość mandatów może dostać mniejszość, czy zawsze więcej głosów, to lepiej?

      Zastanawiali się z p. Michałem Korchem nad tym czy z matematycznego punktu widzenia wybory proporcjonalne są w ogóle możliwe.

      Przekonali się na przykładzie wyborów przywódcy Sawanny,  jak bardzo ich wynik może zależeć od metody głosowania i jak niezwykle trudno wybrać metodę najlepszą.

      Uczniowie przyjrzeli się też wyborom w innych krajach - wyborom prezydenckim w USA. Przekonali się, jak bardzo można wpłynąć na wynik wyborów, jedynie sprawnie ustalając granice okręgów wyborczych.

       

    • MiNI Akademia Matematyki
     • MiNI Akademia Matematyki

     • Zainteresowanie uczniowie klas matematycznych biorą udział w cyklu wykładów oraz warsztatów organizowanych przez Politechnikę Warszawską w ramach MiNI Akademii Matematyki. Za nami już dwa spotkania. Oto ich tematyka:

      dr Paweł Wójcicki, Funkcje kwadratowe, wykładnicze i logarytmiczne w praktycznym użyciu.
      dr Leszek Sidz, Zadania geometryczne na minimum i maksimum.

      Oto opinie uczniów dotyczące zajęć:

      „Zajęcia z Mini Akademi bardzo mi się podobały moja ulubiona cześć wykładu to ta , w której dowiedziałam się jak przekształca się wzór funkcji kwadratowej w postaci ogólnej do postaci kanonicznej uświadomiło mi to fakt, że w matematyce wszytko z siebie wynika. Bardzo podobała mi się również część warsztatowa na której zrobiliśmy ciekawe zadania związane z funkcją kwadratową oraz zadania, które pokazywały funkcję logarytmów w czasach w których nie korzystano jeszcze z kalkulatorów ( użycie logarytmów do mnożenia dużych cyfr).”

       

      Uczestniczyłam dzisiaj w wykładzie , a także warsztatach MiNi Akademii Matematyki. Podobało mi się w jaki sposób były prowadzone zajęcia, a mianowicie obaj Panowie wszystko super omówili. Zrozumienie materiału bardzo ułatwiło mi to, że większości rzeczy było zapisywane na tablicy. Była mowa o funkcjach kwadratowych, wykładniczych, o zastosowaniach ich, a także o prawach logarytmów. Do każdych z zagadnień rozwiązywane były zadania. Nie należały one do najprostszych i nie potrafiłabym ich sama wykonać, ale Pan starał się przedstawić nam rozwiązanie w jak najprostszy sposób. Podsumowując zajęcia były prowadzone w przyjemnej atmosferze, a materiały mogą nam się przydać w przyszłości.”

       

      „Na dzisiejszych zajęciach MiNi Akademii Matematyki bardzo spodobał mi się sposób prowadzenia zajęć, wszystko zostało przez Panów bardzo dobrze wytłumaczone.
      Spodobało mi się również w zajęciach to że w każdej chwili mogłam zapytać się Panów o dodatkowe powtórzenie oraz wytłumaczenie zagadnień.
      Na zajęciach mogliśmy nauczyć się o funkcjach kwadratowych, logarytmicznych, wykładniczych. Wiedza z zajęć napewno mi się przyda. Podsumowując, zajęcia bardzo mi się spodobały.”

    • Tydzień Kultury i Języka Polskiego
     • Tydzień Kultury i Języka Polskiego

     • Tradycją naszej szkoły stał się Tydzień Kultury i Języka Polskiego. W tym roku odbędzie się on w dniach 22-26 marca. Wykłady i spotkania z naszymi niezwykłymi gośćmi będą prowadzone on-line, na Platformie Teams.

      W tym roku swoją obecnością zaszczycą nas niezwykłe osobistości takie jak: 

      prof. dr hab. Andrzej Stanisław Kowalczyk to historyk literatury, edytor, nauczyciel akademicki UW i Uniwersytetu w Amsterdamie. Członek rad programowych Muzeum Literatury oraz Stowarzyszenia Pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pan Profesor uczył też młode pokolenie polonistek z naszej Szkoły;

      Karol Jasiński to młody aktor, Ukończył krakowską PWST oraz studium wokalno - muzyczne w Gdyni. Występuje w wielu teatrach oraz teatrach muzycznych. Można Go również zobaczyć w serialach telewizyjnych;

      Krzysztof Varga, pisarz, eseista, dziennikarz. Długo związany z GW, obecnie pisze dla Newsweeka. Trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Z wykształcenia polonista. Jego najbardziej znane utwory to: Tequila, Nagrobek z lastryko, Dziennik hipopotama;

      Renata Dobrowolska - Kryczek, aktorka, aktorka dubbingowa, lektorka i prezenterka telewizyjna. Podkładała głos w wielu produkcjach filmowych, m.in.: Wiek niewinności, Wieczna miłość, Świąteczna gorączka, Uwolnić orkę;

      Ryszard Pasternak to historyk, podróżnik, znawca historii Warszawy oraz pasjonat historii szkoły Konopczyńskiego i jej Wychowanków, m. in. Stefana Starzyńskiego, Jana Lechonia, Cichociemnych, emerytowany nauczyciel naszej Szkoły;

      dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowczyni UW, popularyzatorka kultury języka polskiego, dziennikarka radiowa, związana z Trójką, obecnie z Radiem 357. Od 2019 roku Przewodnicząca Rady Języka Polskiego;

      Jakub Strzyczkowski to kultowy dziennikarz radiowej Trójki, dziennikarz telewizyjny, z wykształcenia prawnik. Obecnie związany z Radiem 357. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Często prowadzi audycje radiowe w duecie z panią dr hab. Katarzyną Kłosińską.

      Mamy nadzieję, że spotkania z wybitnymi ludźmi zachwycą naszych uczniów i zachęcą do nauki, działania i realizacji własnych planów.

    • Wybierz szkołę dla siebie Prezentacje Warszawskich Szkół Ponadpodstawowych 2021
     • Wybierz szkołę dla siebie Prezentacje Warszawskich Szkół Ponadpodstawowych 2021

     • Serdecznie zapraszamy 26.03.2021r. (9.00-18.00) oraz 27.03.2021r. (9.00-15.00) na prezentację naszego stoiska w tracie targów edukacyjnych "Wybierz Szkołę dla Siebie" organizowanych przez Salon Perspektyw. W programie naszej prezentacji będzie można zapoznać się z profilami na rok szkolny 2021/2022 oraz zadać interesujące pytania kadrze szkoły oraz uczniom.

    • XIV ŚRÓDMIEJSKIM FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW 2020/21
     • XIV ŚRÓDMIEJSKIM FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW 2020/21

     • Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Wł. Broniewskiego w Warszawie zapraszają uczniów śródmiejskich szkół do udziału w organizowanym pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Śródmieście XIV ŚRÓDMIEJSKIM FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW 2020/21 pod hasłem: 3 - 2 - 1 - WRACAMY!

      Wracamy i zapraszamy, byście mimo trudnego czasu podzielili się z nami Waszymi pasjami na tegorocznym Festiwalu.

      Proponujemy cztery obszary działań artystycznych, w jakich możecie się sprawdzić:

      - muzyka (śpiew lub gra na instrumentach muzycznych)

      - taniec

      - fotografia

      - film

      Startować można w jednej lub kilku dziedzinach. Uczestnikiem festiwalu może zostać każdy uczeń śródmiejskiej szkoły. W tym roku, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, maksymalną liczbę osób występujących jednocześnie na scenie ograniczamy do 12 osób. Więcej informacji, regulaminy poszczególnych konkursów i druki do pobrania znajdziecie na naszej stronie: https://www.mdk.waw.pl/index.php/srodmiejski-festiwal-mlodych-talentow

      Festiwal wraca i czeka na Was z niecierpliwością!

      DOBRE WIEŚCI: w tym roku macie możliwość przygotowania się do swoich występów w przestrzeni MDK, szerzej o tym pod informacjami o festiwalu.