• Szkoła na medal i nominacja na Nauczyciela Roku

• Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, na posiedzeniu 21 września 2019 r. w redakcji Głosu Nauczycielskiego, po rozpatrzeniu wniosków kandydatów zgłoszonych do udziału w Konkursie, wybrało “Złotą Trzynastkę” w Konkursie Nauczyciel Roku 2019. Spośród nich został wybrany ks. Damian Wyżkiewicz CM, nasz nauczyciel religii. Ks. Damian jest katechetą w naszej szkole od 2015 roku. Jest magistrem teologii oraz zdobył licencjat z filozofii na UJ. Oprócz tego jest kapelanem warszawskich wspólnot osób niepełnosprawnych "Wiary i Światła". Jest doktorantem na Polskiej Akademii Nauk. Pisze pracę z filozofii niepełnosprawności. Jest jedynym katechetą w szkole. Uczy religii wszystkie klasy liceum i technikum po 1 godzinie tygodniowo. Oprócz godzin religii prowadzi dodatkowo zajęcia z filozofii, łaciny i muzyki. Przygotowuje uczniów do matury i olimpiady z filozofii. W swoich lekcjach łączy tematy religijne z filozofią, psychologią, etyką i muzyką. W tym roku szkolnym zainaugurował pierwszy w Polsce szkolny klub dyskusyjny „Więzi”.

Konkurs na Nauczyciela Roku to jedna z najważniejszych nagród w środowisku nauczycielskim. Organizowany jest po raz 18. przez Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej (od 2002). Nie jest to plebiscyt. Wyboru dokonuje jury, złożone z przedstawicieli MEN, Głosu Nauczycielskiego oraz ekspertów oświaty na podstawie oceny dorobku danego nauczyciela. 8 października br. na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta gala, podczas której nominowani i szkoły otrzymają nagrody. Spośród trzynastki zostanie wybrana najlepsza trójka, w tym Nauczyciel Roku 2019. Zwycięzca otrzymuje nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, wszyscy – nagrody rzeczowe od sponsorów. Szkoła nominowanego otrzymuje prestiżowy certyfikat "Szkoła na medal".

• Kim jest dziennikarz? - Pierwsze spotkanie z gościem specjalnym! SKD Więź

• Zapraszamy na pierwsze spotkanie szkolnego klubu dyskusyjnego "Więź"!

Poniedziałek, 23.09, godz. 14.40-16.20 w auli szkolnej

Pierwszym gościem będzie Cezary Gawryś - redaktor naczelny "Więzi" w latach 1995-2001, który opowie, jak się tworzy artykuły i opowie o rzemiośle dziennikarza, o środowisku dziennikarskim; co to znaczy współpracować z redakcją, tworzyć więzi między redakcją a społeczeństwem.

Cezary Gawryś - ur. 1947, dziennikarz, publicysta, filozof, teolog, terapeuta. Pracował jako sekretarz redakcji i reportażysta w tygodniku w "Literatura” (1972–1976), następnie od 1976 w miesięczniku WIĘŹ, najpierw u boku Tadeusza Mazowieckiego, z czasem jako redaktor naczelny (1995–2001). Przez dwa lata był katechetą w warszawskim liceum im. Roberta Schumana. Obecnie jest redaktorem w Wydawnictwie WIĘŹ. Wydał zbiory reportaży: „Ścieżki ocalenia”, „Ten Trzeci”, a także (z Katarzyną Jabłońską) trzy książki zbiorowe: „Męską rozmowę”, „Między konfesjonałem a kozetką” oraz „Wyzywającą miłość”. Autor rozmowy rzeki ze Stefanem Frankiewiczem „Nie stracić wiary w Watykanie”. Żonaty z Kingą, architektem krajobrazu. Mają trzech synów i dwóch wnuków. Mieszka w Warszawie.

• Wielki sukces w biegach przełajowych

• Jak co roku we wrześniu młodzież z naszej szkoły brała udział w dzielnicowych biegach przełajowych.

Miło nam poinformować, że wśród dziewcząt na dystansie 1500 metrów w pięknym stylu zwyciężyła uczennica klasy 1GD - Natasza Ciepał i zakwalifikowała się do finałów Warszawy.

Pozostałe zawodniczki i zawodnicy również pokazali się z dobrej strony walcząc dzielnie z mocnymi rywalami. Dziękujemy wszystkim za udział w zawodach i czekamy z niecierpliwością na start Nataszy w finałach!

Opiekunowie: Beata Styczyńska i Paweł Kozłowski

• ZOSTAŃ CZŁONKIEM PIERWSZEGO W POLSCE KLUBU DYSKUSYJNEGO "WIĘŹ"

• „Więź” to wybitna marka na forum katolickich czasopism społeczno-kulturalnych. Założył je 61 lat temu Tadeusz Mazowiecki - pierwszy premier Trzeciej Rzeczypospolitej. Szkolny klub dyskusyjny jest inicjatywą autorską, pierwszą w Polsce. Zadaniem klubu jest otwarcie ucznia na szeroką dyskusję kulturalno-społeczną, zapoznanie się z najnowszymi trendami filozoficznymi, teologicznymi, kulturowymi i społecznymi. Celem klubu jest ukształtowanie młodej inteligencji otwartej na dialog, tolerancję, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i szeroki wymiar kultury. Zajęcia będą czasem twórczej dyskusji.

Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu po lekcjach. Forma zajęć będzie następująca:

- comiesięczne spotkania dyskusyjne z udziałem gościa;

- spotkania z autorami tekstów;

- wizyty w redakcji Więzi przy ul. Trębackiej;

- warsztaty publicystyczne;

- kącik literacki;

- darmowe wyjścia raz w miesiącu do Filharmonii Narodowej (dla 10 osób w ramach współpracy z instytucją);

- możliwość publikacji swojego wiersza lub eseju w Więzi.

Członkostwo ma charakter otwarty, członek klubu nie jest zobowiązany do żadnych opłat. Członek klubu będzie posiadał kartę członkowską.

Skontaktuj się z ks. Damianem Wyżkiewiczem - szkolnym katechetą