• Spotkanie z Panią Batszewą Dagan
   • Spotkanie z Panią Batszewą Dagan

   • 03.02.2021 13:09
   • Zachęcamy do przeczytania sprawozdania ze spotkania z Panią Batszewą Dagan - świadkiem Holokaustu.
   • Dwudziestego ósmego stycznia, dzięki Pani Profesor Annie Rajewskiej, w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie on line z Panią Batszewą Dagan. Pani Batszewa to żydowska poetka, psycholog i pedagog polskiego pochodzenia, która przeżyła terror II wojny światowej i Holocaustu. Po ucieczce z radomskiego getta do Niemiec została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie przebywała do początku 1945 roku, następnie zaś w obozach KL Ravensbrück i Malchow.

    Data spotkania nie była przypadkowa, przypadała bowiem na dzień po 76 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau.

    W pierwszej części rozmowy Pani Dagan opowiadała o swoim życiu w pierwszych latach wojny, zanim trafiła do obozu. Jej zdumiewająca pamięć umożliwiła uczestnikom choć w części wyobrazić sobie okrucieństwo tamtych lat i lepiej zrozumieć wydarzenia, które miały miejsce. Poetka opowiedziała, czego doświadczyła, przebywając w obozie. Jej opowieści były niepowtarzalną okazją do wysłuchania lekcji historii, o której większość ludzi jedynie czyta w książkach lub ogląda w filmach. Opowieść o wydarzeniach z ust naocznego świadka i uczestnika tych katastrofalnych zdarzeń, to wyjątkowe przeżycie.

    W następnej części spotkania przyszedł czas na pytania ze strony słuchaczy. Poruszały one wiele trudnych tematów zarówno ze sfery życia codziennego, uczuć, przyjaźni, jak i wiary, widzianych oczami człowieka, który żył w tych nieludzkich czasach.

    Pani Batszewa poruszyła serca uczniów i nauczycieli niezłomną chęcią do życia, nauki i rozwoju oraz realizacji planu, jakim jest przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o potwornych wydarzeniach, które zapisały się na kartach historii świata. Mimo swoich bolesnych doświadczeń zawsze chciała żyć i szerzyć wiedzę. Podkreślała, jak ważna w rozwoju człowieka jest nauka, pozwalająca zrozumieć otaczający nas świat i zmieniać go na lepsze. Dla Pani Batszewy była ona ratunkiem i duchowym wyzwoleniem w najmroczniejszych czasach. W wieku 96 lat ciągle aktywnie działa, tworzy, uczy się i zaraża chęcią do zgłębiania wiedzy, będącej skarbem, którego nikt, nawet siłą, nie może człowiekowi odebrać.

    Historia życia Poetki i Jej wypowiedzi były wielce inspirujące. Z tego spotkania płynie przesłanie, że to na Nas – młodych ludziach, którzy mają szczęście decydować o własnym losie - spoczywa obowiązek podtrzymywania pamięci o historii i ludziach tamtych lat. Powinniśmy nieustannie przypominać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją cenić i zabiegać o nią. Pani Batszewa Dagan to osoba fascynująca i niezwykła, a spotkanie z Nią zapadnie głęboko w pamięć wszystkich słuchaczy.

     

    Dziękujemy Pani Dagan, Pani Rajewskiej i szkole za umożliwienie uczestniczenia w tym wyjątkowo pięknym wydarzeniu.

     

     

   • Wróć do listy artykułów