• Wymiana polsko-niemiecka 2018

• Każdego roku niezmiennie od 24 lat w naszej szkole odbywa się wymiana pomiędzy grupą polsko-niemieckich uczniów. Tego roku wraz z moimi kolegami i koleżankami ze szkoły, pod opieką pani Anny Rymaszewskiej oraz pani Moniki Wielgus, mieliśmy szczęście uczestniczyć w tym wydarzeniu i na własnej skórze przekonać się jak to wygląda i czy rzeczywiście jest tak cudownie, jak wszyscy opisują.

Nasza przygoda rozpoczęła się 08.09 2018 r. kiedy to grupa niemiecka składająca się z 15 chłopców i 1 dziewczyny przyjechała do słynnej “Dziekanki” znajdującej się na Krakowskim Przedmieściu. Początkowo wszyscy byli trochę zdenerwowani, ale atmosfera szybko się rozluźniła po wspólnym obiedzie i spacerze po Warszawie, kiedy to mieliśmy okazję wzajemnie się poznać. Niedziela była dniem przeznaczonym wyłącznie dla uczniów. Polska grupa miała zaplanować cały dzień dla swoich gości. Tego dnia mieliśmy ogromną dowolność co spowodowało, że naprawdę się ze sobą zżyliśmy. Kolejne dni były równie interesujące. Niemcy odwiedzili naszą szkołę, spacerowaliśmy  po Łazienek, zagraliśmy mecz piłki siatkowej, odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, Pałac Kultury i Muzeum Powstania Warszawskiego, byliśmy na kręglach, graliśmy w gry terenowe oraz odwiedziliśmy Fotoplastikon. Wieczory należały już tylko do nas. Spędzaliśmy je razem, a każdy następny był lepszy od poprzedniego. Bardzo ważnym dla nas dniem był czwartek. Tego dnia wybraliśmy się do Lublina, aby zwiedzić obóz koncentracyjny na Majdanku. Było to dla nas ogromne przeżycie. Wymiana to nie tylko zwiedzanie czy przyjemności, przede wszystkim ma nam pomóc zrozumieć, że to w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za wspólną przyszłość. Nie można zapominać o przeszłości, ale ważne jest również to, co dzieje się dziś.

Piątkowe pożegnanie na lotnisku było przygnębiające, ale jednocześnie każdy z nas zaczął już odliczać dni do 22 września, czyli daty rewizyty.

Kiedy przylecieliśmy do Kolonii, na lotnisku czekała na nas bardzo miła niespodzianka. Przyjechali po nas niemieccy przyjaciele. Wszyscy z uśmiechami na twarzach przywitaliśmy się tak, jakbyśmy się w ogóle nie rozstawali i udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania. Kolonia wywarła na nas ogromne wrażenie, chociaż niemieccy koledzy podczas swojego pobytu u nas o wiele bardziej chwalili Warszawę. Niemcy wraz ze swoimi nauczycielami zaplanowali dla nas wiele atrakcji między innymi rejs statkiem po Renie, zwiedzanie gotyckiej katedry Św. Piotra, muzeum czekolady Lindt, wizyta w byłej siedzibie Gestapo (EL-DE Haus) oraz wiele innych. Jednak najlepszą atrakcją okazała się całodniowa wycieczka do Phantasialand krainy rollercoasterów.

Czas wymiany minął bardzo szybko. Nie oznacza to jednak, że rozstaliśmy się na zawsze. Nawiązaliśmy pomiędzy sobą bardzo silne relacje przyjacielskie, ale również zrodziły się między nami miłości. Do teraz utrzymujemy kontakty na facebook-u i na snapchacie, pomagamy sobie w lekcjach, doradzamy i wspieramy się wzajemnie.

Każdemu kto waha się z podjęciem decyzji wzięcia udziału w wymianie serdecznie to polecam!!!! Jest to niezapomniana moc wrażeń, możliwość podszkolenia się w językach, zawarcia nowych znajomości i poznania obcego kraju.

Natalia Liwińska kl. 3e

• Lista galerii